رشد روز افزون درخواست کارهای صحافی و چاپ در تیراژهای کم٬ به منظور کاهش هزینه ها و دستیابی به قیمت ارزان تر در هزینه تمام شده سفارشات صحافی و چاپ، نشان از تغییراتی است که در صنعت چاپ و صحافی کتاب و مجلات به وجود آمده است.

برای مثال می توان به مشتریانی اشاره کرد که فقط به تیراژ 100 نسخه از دفترچه های آموزشی خود نیاز دارند. تیراژی که در چاپ افست و صحافی های کتاب حجم بالا فقط به عنوان “باطله” در نظر گرفته می شود.

در نظر داشته باشیم که حتی بسیاری از چاپخانه های بزرگ، فاقد تجهیزات و دستگاه صحافی چسب گرم کتاب هستند. بسیاری از این چاپخانه ها که غالباً انواع پروژه های چاپی نظیر کتاب، مجلات، بروشور٬ آلبوم و … را چاپ می کند، برای صحافی چسب گرم، جلد سخت و حتی صحافی چسب گرم جلد معمولی (جلد نرم)، با صحافی هایی کار می کنند که امکانات و ماشین آلات صحافی متنوعی دارند.

گذشته از این ها تجهیزات صحافی سنتی، معمولاً نیازمند سرمایه گذاری زیادی است و برای چاپخانه ها اقتصادی نخواهد بود. که البته این موضوع به نوع چاپخانه ها هم بستگی دارد.

از طرف دیگر پروسه تولید در صحافی های سنتی٬ بسیار زمان بر و جاگیر هستند ( دستگاه های صحافی قدیمی فضای زیادی اشغال میکنند ) و معمولاً خیلی تمیز نیستند و به هیچ وجه برای تیراژهای پایین مناسب نیستند.

برای نمونه می توان به سفارش های کتاب 100 عددی اشاره کرد که معمولاً جلد شومیز دارند و با سلفون مات یا براق پوشیده می شوند. این کتاب ها معمولاً ساده ترین گزینه و بهترین قیمت را چه از نظر چاپ و چه از نظر صحافی٬ دارا هستند زیرا قیمت تمام شده آنها نباید از حد معمول بالاتر باشد. حتی مشتری می تواند آن را در تیراژ تنها 5 عدد هم٬ چاپ و صحافی کند.

نمومه ای از دستگاه های صحافی چسب گرم کتاب موجود در بازار:

دستگاه صحافی چسب گرم دستی

صحافی چسب گرم
FASTBIND Elite XT

یکی از بهترین گزینه های دستگاه صحافی چسب گرم رومیزی کتاب٬ دستگاهی است به نام FASTBIND Elite XT که توسط شرکت فست بایند ساخته شده است. این دستگاه برای صحافی انواع کتاب و از جمله صحافی جلد سخت مناسب است.

رنده و چسب زنی دستی و قابلیت صحافی جلد سخت و جلد معمولی تا سایز A3 از ویژگیهای این دستگاه میباشد.
دراین دستگاه می توان از انواع جلدهای چاپ سیلک، طلاکوب و چاپ برجسته نیز استفاده کرد.

در مجموع می توان گفت که این دستگاه صحافی چسب گرم رومیزی قابلیت انجام تمام نیازهای مربوط به انواع صحافی کتاب و صحافی آلبوم با جلد سخت و جلد معمولی را داراست.

کاربرد این مدل دستگاه صحافی چسب گرم  رومیزی چیست؟ و برای چه کارهایی مناسب است؟

1- قابلیت صحافی چسب گرم انواع کتاب و آلبوم عکس در حداقل تیراژ (حتی یک نسخه) و با حداقل باطله ( برخلاف ماشین های بزرگ که زمان آماده سازی اولیه زیادی دارند و باطله زیادی تولید می کنند).
2- هزینه و قیمت مناسب دارند، حتی در برخی موارد قیمت ارزان صحافی چسب گرم با این دستگاه ها مثال زدنی است
3- امکان استفاده از جلدهای خاص با متریال های متفاوت
4- قابلیت صحافی چسب گرم در ابعاد کوچک تا بزرگ ( حد اکثر ۳۲*۴۵ سانتیمتر )

مزایای استفاده از نسل جدید دستگاه های صحافی برای تیراژ کم:

1- امکان صحافی و چاپ مجدد دوباره کتاب های قدیمی و یا کتاب های تک نسخه ای نظیر آلبوم های عکس و آلبوم های ژورنالی ایتالیایی
2- امکان آماده سازی و فروش کتاب و آلبوم کارها در تیراژ پایین (کاهش هزینه های طراحی، لیتوگرافی، چاپ، انبارداری و پخش)
3- در بهترین حالت شاید بتوان گفت که با این دستگاه ها هر کس می تواند کتاب خود را صحافی کند. البته هر کتابی ممکن است ارزش خواندن را نداشته باشد!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © Totalia Corporation All Rights Reserved.